blank_53
fftv
Четвъртък, 12 Април 2018 13:36

Горан Брегович: „На Балканите дори не сме имали необходимост от думата „толерантност“

Оценете
(0 гласа)
Горан Брегович Горан Брегович

„Това е чуждица, нито един балкански народ няма такава дума,“ заявява босненецът

На 13-ти април Горан Брегович ще изнесе концерт в зала „Арена Армеец“ в София. На него той ще представи новия си албум „Три писма от Сараево“. В интервю за bTV босненският музикант сподели интересни мисли и гледни точки относно музиката и нещата от живота.

Ако съществува разлика между балканската музика и другата, това е лудостта“ – са част от най-запомнящите се думи на Брегович.

Босненецът написва концерта за цигулка под формата на 3 писма - мюсюлманско, еврейско и християнско, като всичко тръгва от една история, която Брегович вижда в интернет. В нея се разказва за репортерка от CNN, научила за стар евреин, който ходи до Стената на плача всеки ден, за да се моли. Жената намерила въпросния човек и го изчакала да приключи с молитвата си. Тогава го попитала:Вие идвате тук всеки ден, години наред, да се молите, защо?“. Евреинът отвърнал „Да, вече 60 години всеки ден идвам да се моля, за да говоря с Господ и да му кажа войните на мюсюлмани, евреи и християни да спрат. За да могат поне децата ни да живеят по-добре. Горан споделя, че неговите „Три писма от Сараево“ са малки светлинки, малки писма в бутилки, хвърлени в океана. Според него може би един ден светът ще прилича на партитура за оркестър, в която ниските ноти си подхождат с високите, а късите - с дългите.

В отговор на въпроса: Ще успеем ли да заживеем в по-толерантен свят?“, музикантът отвръща: В България имате ли дума за толерантност? Това е чуждица, нито един балкански народ няма такава дума, само словенците я имат. Ние дори не сме имали необходимост от такава дума, смята Горан. Според него на Балканите има два периода - на оптимизъм и на отчаяние. В момента сме в такъв на оптимизъм, защото вярваме, че Европа има план за нас.

Тази година Горан Брегович получи поредно признание, като бе включен в книгата „101 композитора, които трябва да чуете, преди да умрете“ на Рикардо Каволо.

Прочетена 3428 пъти