Демонстрация на живо в Градски парк, Банско
Най-голямата демонстрация на бански „Главеш“ от над 40 изпълнители завладя посетителите на първи Национален фестивал за народно творчество „Фолклорна магия“. Специално за събитието формациите към народно читалище „Никола Вапцаров - 1894” от планинския ни град демонстрираха фрагмент от типична за региона сватба.
Шествието започна от входа на Градски парк, Банско и премина през цялото изложение на „Фолклорна магия“. Всички демонстранти бяха облечени в традиционни народни носии, съпроводени от бански песни и гайда. „Главеш“ продължи с автентични наричания и обичаи, въвеждащи булката в новия и дом. Имаше захранване с питка и вино, дарове и накити и прекланяне на младоженците пред родителите на жениха. Пред препълнения с публика Градски парк, Банско демонстрацията завърши с хора и песни от Пиринската фолклорна област.
Любителите на българския фолклор, свидетели на „Главеш“ – а продължиха празника на народното творчество със специално подготвената от организаторите на събитието Фен Фолк ТВ и Община Банско, обедна концертна програма с Ива и Велислава Костадинови. Талантливите певици забавляваха всички гости с автентични и авторски народни песни, в компанията на танцов състав „Майсторите на танца“ и впечатлиха публиката с традиционни песни за Пиринския край.
За повече информация: www.fenfolktv.bg
Да съхраним заедно българщината!
Организатори на събитието Фен Фолк ТВ и Община Банско